نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله پهنه سار از سنگان نويسنده: نیما - سه‌شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٢

آتش باشی، برای تو هیزم می شوم
دریا بروی، پارو
تو همیشه درست پنداشته ای
دل من، شبیه تکه سنگی است
که می خواهم تو با همه خستگی‌هایت
یک لحظه به من تکیه کنی
"شمس لنگرودی"
-----------------------------------------------

بازدید از آبشار سنگان و صعود به قله پهنه سار

تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه 5 اردیبهشت 92
مدت زمان صعود (تک نفره، پشت سر گروه، با گام نسبتاً تند): 4 ساعت
حرکت: 09:20 صبح از ورودی سنگان
آبشار : 10:30
قله: 1 عصر
(استراحت: 20 دقیقه برای صبحانه)
 

آبشار سنگان، اردیبهشت 92

(جهت دانلود عکس در سایز 1600x2133 بر روی آن کلیک کنید. حجم فایل: 1.6 مگ)

 

در مورد صعود به قله پهنه سار از سنگان، قبلا (مهر ماه 1390) گزارش کاملی نوشتم.

بنابراین اینجا فقط به ذکرچند نکته که در واقع تجربه برنامه اخیر هست، بسنده می‌کنم:

1. ورودی روستای سنگان 1500 تومان بود.

2. فصل شکوفه های گیلاس در تهران، معمولا اوایل اردیبهشت ماه (بسته به سردی یا گرمی هوا) هست. اوج شکوفه باران و طراوت باغ های سنگان در 3 سال اخیر که به سنگان رفتم: سال 1390: 11 اردیبهشت ، سال 1391: 22 اردیبهشت و امسال هم که 5 اردیبشهت بود. سالهای قبل که کمی دیرتر به سنگان رفته بودیم، مسیر آبشار پوشیده از لاله های قرمز و زرد بود. اما امسال هنوز آنطور که باید و شاید خبری از لاله ها نبود. شاید هفته بعد اوج زیبایی و سرسبزی دره سنگان باشد و زمان رنگین شدن زمین با لاله‌های زیبا.

3. دره سنگان و باغ های گیلاسش در اردیبهشت ماه به اوج زیبایی خودش میرسد اما ارتفاعات بالای آبشار یعنی از ارتفاع 2600 متر به بالا، به علت سرمای هوا و وزش بادهای سرد، در این فصل هنوز آنطور که باید و شاید بهار را ندیده و سرسبز نشده. عکس‌ها گویای این واقعیت است. پیشنهاد می‌کنم که اگر شکوفه های بهشتی سنگان را قبلا دیده‌اید، برنامه صعود به پهنه سار را خرداد ماه و یا اوایل تابستان اجرا کنید.

4. وزش باد شدید از ویژگیهای همیشگی قله پهنه سار هست (بادی که از غرب به شرق می وزد). این باد در این فصل به علت سرمای هوا و وجود برف در ارتفاعات پهنه سار می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد، که ما آنرا در برنامه اخیر تجربه کردیم. صورت و دستهایمان از سرما سر شده بود! اجتناب و دوری از این باد سرد و آزار دهنده که از کیفیت و لذت برنامه می کاهد، یکی دیگر از دلایل پیشنهاد من برای اجرای برنامه در ماههای گرمتر مثل خرداد و تیر است.

5. قبلا طبق نظر و تجربه سایر کوهنوردان منطقه، آب آبشار را تمیز و قابل شرب میدانستم اما اینبار با مشاهده گله های گوسفند در بالای آبشار، نمی‌دانم که آیا واقعا میشود به آب آبشار برای آشامیدن اطمینان کرد یا نه؟ برای اطلاع دقیق از این موضوع باید از محلی‌های آگاه پرسید که آیا چوپان‌ها به گوسفندان اجازه خوردن آب بالای آبشار را می‌دهند یا نه؟

-----------------------------------------------------

دانلود فایل GPS سنگان - پهنه سار (با تشکر از پژمان عزیز)

-----------------------------------------------------

گزراش‌های مرتبط در همبن وبلاگ:

قله پهنه سار، از روستای سنگان - مهرماه 1390

-----------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر همراه با توضیحات در ادامه مطلب)

============================================


بخشت نخست مسیر، بین امامزاده قاسم و دو راهی آبشار:

 

 از جاده اصلی و قبل از ورود به مسیر آبشار می‌توان نمایی دور از آبشار سنگان و ارتفاعات پهنه سار را در سمت چپ آبشار دید:

 

 ابتدای مسیر آبشار:

 

  مسیر آبشار:

 

  مسیر آبشار:

 

  مسیر آبشار:

 

  مسیر آبشار:

 

  مسیر آبشار:

 

 بخش پایانی و پرشیب مسیر آبشار، بعد از گذر از رودخانه:

 

 لاله‌های قرمز که در طول مسیر (حدود نیم ساعت مانده به آبشار) دیده می‌شد. اما هنوز زمان اوج لاله ها نرسیده بود. یک هفته بعد قطعا دره سنگان در این بخش از مسیر پوشیده از لااله‌های قرمز و زرد است.

 

آبشار سنگان:

 

 غار بیوک آقا و آبشار کوچکی که در سمت چپ آبشار سنگان قرار دارند:

 

 یخ‌های کنار آبشار توو این فصل از سال خالی از لطف نبود. ظاهرا این یخ‌ها شب که هوا سرد میشه شکل میبنده و تا ظهر رفته رفته آب میشن.

 

 بالای آبشار و قبل از گردنه:

 

 بعد از گردنه تا قله تمام مسیر پوشیده از برف بود:

 

 در مسیر قله:

 

 و این هم قله پهنه سار. عکس کمی تار شده اما شکل سنگ چین و ابعاد آن به خوبی مشخصه. (آقای صالحی داخل سنگ چین هستند) قبل از قله اصلی هم یکی دو قله فرعی سنگ چین های کوچکی دارند که برخی اونها رو با قله اصلی اشتباه میگیرند:

 

قله پهنه سار:

 

 قله چشمه شاهی به ارتفاع 3200 متر (سمت چپ) که از روی قله پهنه سار در جهت جنوب دیده می‌شود:

دشت پهنه سار نیز مابین قله های پهنه سار و چشمه شاهی قرار دارد.

لازم به ذکر است که برخی کوهنوردان نام قله های پهنه سار و چشمه شاهی را جابجا می‌گویند. یعنی به این چشمه شاهی و به آن یکی پهنه سار میگویند.

 

 عبور از مسیر سنگلاخی در مسیر برگشت:

 

 مسیر برگشت، بعد از گردنه:

به پوشش گیاهی توجه داشته باشید که در این فصل از سال هنوز از بهار و سرسبزی در این ارتفاع خبری نیست.

 

دست به سنگ بالای آبشار (در مسیر برگشت):

حدود 10-15 متر بیشتر ارتفاعش نیست و عبور از آن مشکل خاصی نداره. اونهایی هم که کمی در دست به سنگ شدن ضعیف هستند یا ترس دارند، با کمک دیگران میتونن رد شن.

 

 شکوفه سیب:

 

 شکوفه از همه رنگ در دره سنگان، پایین آبشار:

 

 دره سنگان:

 

 باغ‌های گیلاس:

 

 و این هم آخرین بخش از باغ های گیلاس قبل از سه راهی آبشار که بعد از آن وارد جاده اصلی می‌شویم:

 پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)