نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
آبشار تالون - قله تالون نويسنده: نیما - شنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٢

گزارش صعود به قله تالون، 3300 متر

(ویرایش شده در تاریخ: 92.11.08)
 
تاریخ اجرا: جمعه 10 خرداد 1392
تعداد نفرات: 3 نفر
مدت زمان صعودبه قله: 3.5 ساعت (با احتساب نیم ساعت صبحانه)
* طول کل مسیر صعود تا قله: حدود 6 کیلومتر ، اختلاف ارتفاع: حدود 1000 متر
* مدت زمان پیاده روی تا آبشار: 15 دقیقه (حدود 500 متر)، از محل پارک خودرو 

--------------------------------------------------------------

بر فراز قله تالون،
همنوردان خوبم در این برنامه، به ترتیب از راست به چپ:
علیرضا ی عزیز، آقا رضا و خودم

 

مسیر صعود به قله تالون در گوگل ارث:

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی، بر روی آن کلیک نمایید)

 راهنما:

1: مسیر صعود تابستانه (مسیر صعود ما)
2: مسیر فرود ما
3: یگی دیگر از مسیرهای صعود
4: مسیر صعود زمستانه

 نکته: برای صعودهای تابستانه، از تمام مسیرهای فوق می‌توان به قله تالون صعود کرد. اما برای صعود زمستانه بهترین مسیر ، مسیر شماره 4 یعنی یال بالای آبشار است. 

 ------------------------------------------------------------------

 دانلود فایل گوگل ارث قله تالون (kmz)، مسیر شماره 1

دانلود فایل جی پی اس قله تالون (gpx)، مسیر شماره 3، منبع: www.window2mountains.com

 ------------------------------------------------------------------------------------

آدرس روستای تالون:

تهران، جاده امامزاده داوود، کیلومتر 18، ورودی روستای رندان، 6 کیلومتر بعد از روستای رندان، روستای تالون.

* از سر جاده امامزاده داوود تا روستای رندان 5.5 کیلومتر و تا روستای تالون جمعا 11.5 کیلومتر راه است.

(گزارش صعود همراه با تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

============================================


گزارش صعود به قله تالون:

در یک روز تعطیل آخر هفته خودرویمان را آتیش کرده و می‌رویم به جاده امامزاده داوود. دقیقا بعد از 18 کیلومتر از ابتدای جاده امامزاده داوود، تابلوی روستای رندان در سمت چپ جاده دیده می شود. وارد فرعی رندان شده و روستای رندان را رد می کنیم. 6 کیلومتر بالاتر از رندان (کمی قبل از روستای تالون) به یک دوراهی می‌رسیم. مسیرِ مستقیم به روستا رفته و سمت راست به طرف آبشار که کارگاه پروژه اتوبان تهران-شمال نیز در حال حاضر (و احتمالا تا 10 یا شاید هم 100 سال آینده!) آنجاست. وارد جاده سمت راست شده، کمی بالاتر، جلوی درب نگهبانی خودروی خود را آنجا پارک می کنیم. کفش و کوله ها را بسته و از درب نگهبانی رد می شویم. کمی جلوتر، پشت یک پیچ، آبشار از فاصله دور دیده می‌شود. پس از چند دقیقه از جاده جدا شده و از مسیر پاکوب راه آبشار را در پیش می گیریم. پاکوب آبشار کمی شیبش زیاد است و در قسمت انتهایی هم سنگی و ناهموار است. اما رسیدن به بالای آبشار تقریبا برای همه، کوهنورد و غیر کوهنورد مقدور است.

پس از آبشار، مسیر دره را تا انتها رفته و خود را به روی گردنه (خط الراس) می رسانیم. از گردنه به سمت چپ حرکت کرده، پس از حدود یک تا 1.5 ساعت حرکت بر روی خط الراس و پشت سر گذاردن دو سه قله فرعی، به قله تالون می رسیم. به همین سادگی و به همین شیرینی!

****

* نشانه قله تالون، دکل شکسته مخابراتی هست که بر روی قله افتاده و یک سنگ چین کوچک هم دارد.

* بر فراز قله تالون، قله ای که در امتداد خط الراس (در جهت غرب) می بینید ، قله سیاه سنگ است به ارتفاع 3550 متر. این خط الراس در ادامه به قله منار 3520 می رسد که مسیر نرمال صعود آن از روستای مورود در جاده چالوس است. 

* چشمه های مسیر: اولی حدود 50 متر بالای آبشار در سمت چپ (کنار باغ، آنطرف رودخانه) هست و دیگری حدود 1 ساعت بالاتر بعد از یک آبشار کوچک. (بالاتر از دره ای که مسیر فرود ماست در تصویر زیر).

* ظاهرا کل مسیر، حتی محدوده آبشار (تا جایی که ما چک کردیم) آنتن همراه اول ندارد.

* سعی کنید از دره‌ای که بعنوان مسیر فرود مشخص شده حرکت نکنید، نه برای صعود، نه برای فرود، چون شیب زیادی دارد، بیشتر مسیر دره بدون پاکوب است و در بالا همراه با سنگهای ریز و درست و لغزشی. البته اگر از آمادگی خوبی برخوردار باشید مشکل خاصی نیست.

* اگر به تالون رفتید، امیدوارم که همانند ما و بیش از ما از آبشار زیبا و ارتفاعات بکر و سرسبز تالون لذت ببرید. فقط یادمان باشد: طبیعت بخشنده و زیباست و متعلق به همه نسل‌ها... پس به آن احترام بگذاریم و در حفظ و نگهداری این گوهر ارزشمند کوشا باشیم.

 * برای صعودهای زمستانه ترجیحا از مسیر شماره 4 یعنی از یال بالای آبشار صعود کنید. این یال با یک شیب نسبتا تند شما را مستقیم به قله می‌رساند.  مسیر دره (مسیر شماره 1) خصوصا حوالی گردنه پر برف بوده و صعودتان را دشوار خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مسیر، مطالعه «گزارش قله سیاه سنگ» (مهر ماه 92) توصیه می شود.

 ---------------------------------------------------------------------

آبشار تالون:

آبشار زیبای تالون آبشاری است به ارتفاع تقریبی 50 متر که به صورت پله‌ای جریان دارد.

 

روستای تالون:

 

ورودی مسیر آبشار (درب نگهبانی پروژه اتوبان تهران-شمال):

 

نمایی دور از آبشار، از روی جاده:

 

در مسیر آبشار:

 

بالای آبشار:

 

مسیر بالای آبشار (مسیر دره به سمت گردنه):

 

مسیر دره به سمت گردنه:

 

زیبایی‌های وصف ناپذیر دره تالون:

 

من و آقا رضا:

 

ادامه مسیر دره به سمت گردنه:

 

اوج زیبایی و طراوت بهاری:

 

قله تالون:

 

بخش پایانی دره پر شیب در مسیر برگشت:

 

زیبایی‌های دره تالون نزدیک آبشار در مسیر برگشت

و مردمانی که برای کندن ریواس به ارتفاعات تالون آمده بودند:

البته اون که کوله پشتشه از مردمان نیست بلکه یه کوهنورد قهاره که اول اسمش هم علیرضا ست. :)

 

من و علیرضای عزیز بر سر سفره ناهار (بالای آبشار، کنار چشمه):

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)