نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
عطا کوه از دیوشل پشته نويسنده: نیما - شنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٢

تاریخ اجرای برنامه: سه شنبه 14 خرداد 92
تعداد نفرات: 2 نفر
مدت زمان صعود: 2.5 ساعت (با گام متوسط، بدون توقف)

آدرس دسترسی به روستای دیوشل پُشته:
گیلان، لنگرود، جاده لیلاکوه، میدان لیلاکوه به سمت راست، حدود 500 متر پایین‌تر، تازه آبادِ دیوشل پشته

روستای تازه آباد ِ دیوشل پشته، ابتدای مسیر صعود به عطاکوه (دکل):

(راهنمای مسیر و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

--------------------------------------------------------

گزارش‌های مرتبط در همین وبلاگ:

لیلا کوه - عطا کوه (گیلان) -1 ::  خرداد ماه ۱۳٩٠

عطا کوه (گیلان) - 2 ::  خرداد ماه ۱۳٩٠

=====================================


راهنمای صعود به عطا کوه (دکل) از دیوشل پُشته

از داخل محل تازه آباد یک جاده خاکی عریض مالرو به سمت کوه و باغ‌های چای دارد که این جاده شروع مسیر کوهپیمایی شما است. جاده از همان ابتدا شیب نسبتا تندی دارد. با قرار گرفتن در جاده، حدود 20 دقیقه بعد در سر یک پیچ، روستای دیوشل را در سمت راستتان می‌بینید. پس از حدود نیم ساعت از شروع حرکت، به یک خانه قدیمی متروکه می‌رسید که در سمت چپتان و کنار راه قرار دارد. بعد از این خانه، راه باریکتر شده و بصورت یک پاکوب باریک ادامه می‌یابد. با ادامه مسیر پس ازحدود یک ساعت (از شروع حرکت) به یک دوراهی با پرچین چوبی می‌رسید. مسیر سمت راست به سمت جنگل و دره رفته و مسیر سمت چپ (مستقیم) به سمت بالا ارتفاع می‌گیرد. مسیر دکل از سمت چپ است. با قرار گرفتن در این مسیر همچنان ارتفاع زیاد کرده و در ادامه وارد جنگل می‌شوید. پاکوب بصورت مشخص از داخل جنگل ادامه دارد. پس از گذر از چند آبراه خشک (مسیر نهر فصلی)، چهارمین آبراه را که رد کردید کمی بالاتر مسیر پاکوب تقریبا محو شده و ادامه مسیر به سمت دره می‌باشد. از سرازیر شدن به دره خودداری کرده، به سمت چپ پیچیده و کمی ارتفاع بگیرید. کمی بالاتر می‌توانید دوباره مسیر پاکوب جدید را پیدا کنید و در مسیر پاکوب کم کم ارتفاع بگیرید. حدود 10 دقیقه بعد باید ارتفاع کم کرده، یک آبراه دیگر را قطع کرده و سپس مسیر پاکوب را به سمت راست ادامه دهید. در ادامه، چند دقیقه بعد پاکوب محو می‌شود و باید باقی مسیر را از داخل جنگل بدون پاکوب ادامه دهید. بیشترعرضی حرکت کنید و زیاد ارتفاع نگیرید. کمی جلوتر، اگر مستقیم به سمت بالا حرکت کنید می‌توانید به روی خط الراس و مسیر دکل قرار بگیرید اما ممکن است که پوشش انبوه گیاهی غیر قابل عبور باشد و برای پیدا کردن مسیر عبور دچار مشکل شوید. پس بهتر است که فعلا بیشتر عرضی حرکت کرده وکمتر ارتفاع بگیرید. پس از حدود نیم ساعت پیاده روی در جنگل، در حالی که خط الراس در سمت چپ، به شما نزدیک است، به یک مسیر پاکوب مشخص می‌رسید. این مسیر پاکوب، مسیرآقا سید جلیل به دکل است. سمت چپ، حدود 2 دقیقثه بعد به خط الراس می‌رسد و سمت راست، حدود 10 دقیقه بعد به بقعه آقا سید جلیل. در این مسیر پاکوب، اگر بخواهید به آقا سید جلیل بروید تابلوهای کوچک سبز رنگ که بر روی آن نوشته شده: «آقا سید جلیل» راهنمای شما هستند. برای رسیدن به آقا سید جلیل باید وارد مسیر پاکوب شده وکمی پایین تر، در جهت تابلو، به سمت راست پیچیده و به سمت بقعه حرکت کنید.
اما برای رسیدن به قله عطاکوه و دکل که بحث اصلی گزارش ماست باید به روی خط الراس رفته و پاکوب روی خط ااراس را به سمت راست ادامه دهید. حدود 5 دقیقه بعد دکل را می‌بینید. از اینجا تا دکل چیزی کمتر از نیم ساعت راه در پیش دارید.
***
* من از مسیرهای: لیلاکوه، گالش کلام، دیوشل، تالش محله و ... به عطاکوه رفته ام اما به نظرم این مسیر، یعنی دیوشل پشته به عطاکوه، یکی از زیباترین و جذاب ترین مسیرهای صعود به عطاکوه است.
* در طول مسیر ظاهرا فقط یک چشمه وجود دارد. پس از حدود یک ساعت، به دوراهی (با پرچین چوبی) که رسیدید باید چند دقیقه ای در سمت راست حرکت کنید تا به چشمه برسید. لوله فلزی کهنه ای قبل از دو راهیدر مسیر دیده می‌شود که ظاهرا به چشمه منتهی می‌شود. ما سراغ چشمه نرفتیم، اما پرسیدیم، اینطور آدرس دادند. اگر چشمه ای نبود و یا آدرس غلط بود شما ببخشید.
* آنتن همراه اول در تمامی مسیر برقرار است.
* در این موقع از سال و این فصل، تمشک کم و بیش در حال رسیدن بود و ما از تمشک های مسیر بی نصیب نماندیم.
* ما برای برگشت‌، مسیر آقا سید جلیل را انتخاب کردیم و صبحانه را در فضای زیبای اطراف بقعه صرف کردیم که خالی از لطف نبود. ازاقا سید جلیل به دیوشل رفتیم که حدود 1.5 ساعت در یک شیب نسبتا تند زمان برد و از دیوشل با یک پیاده روی حدود نیم ساعته به تازه آباد و محل پارک خودرویمان رسیدیم.

 

این موقع از سال تمشک‌ها تازه داشتند می‌رسیدند و هنوز تا اوج رسیدن تمشک‌ها انگار یکی دو هفته‌ای مانده بود. اما خب آنقدری بود که ما سیر تمشک شویم. :)نمایی از روستای دیوشل و مزارع اطراف جاده لاهیجان:

 

ادامه جاده عریض مالرو، حدود 20 دقیقه پس از شروع حرکت:

همین حوالی یک راه پاکوب باریکی بود که ظاهرا از بالای دیوشل به اینجا منتهی می‌شد و چند کوهنورد از اینجا وارد جاده شده و با ما هم مسیر شدند.

 

یک منزل مسکونی متروکه در قسمتی از مسیر که راه کم کم باریک می‌شود.

وجود شعار‌های اوایل انقلاب و دوران جنگ، بعد از اینهمه سال، روی در و دیوار این خانه جالب بود!

 

نمایی از قله عطاکوه (دکل): (عکس آرشیوی)

 

قله عطاکوه و دکل‌های مخابراتی: (عکس آرشیوی، از سمت جاده سرچشمه به دکل)

 

ورود به مسیر پاکوب آقا سید جلیل در جنگل و حرکت به سمت دکل، پس از حدود 2 ساعت پیاده‌روی از شروع حرکت :

 

روی خط الراس:

 

ادامه مسیر از روی خط الراس:

 

برگشت به سمت آقا سید جلیل:

تابلوهای راهنمای آقا سید جلیل در جنگل:

 

بقعه آقا سید جلیل واقع در ارتفاعات عطاکوه:

 

من و آقا ابی عزیز:

 

مسیر برگشت به سمت دیوشل:

 

گل پیچک سفید که شمالی‌ها بهش "پاپوی" میگن:

 

خانه‌ای روستایی در دیوشل:

 

چاه آب قدیمی در روستای دیوشل:

 

کوچه‌های روستای دیوشل:

 

جاده خاکی، از دیوشل به سمت تازه آباد دیوشل پشته:

 

آقا سید حسن دیوشل:

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)