آبشار تالون - قله تالون

گزارش صعود به قله تالون:

در یک روز تعطیل آخر هفته خودرویمان را آتیش کرده و می‌رویم به جاده امامزاده داوود. دقیقا بعد از 18 کیلومتر از ابتدای جاده امامزاده داوود، تابلوی روستای رندان در سمت چپ جاده دیده می شود. وارد فرعی رندان شده و روستای رندان را رد می کنیم. 6 کیلومتر بالاتر از رندان (کمی قبل از روستای تالون) به یک دوراهی می‌رسیم. مسیرِ مستقیم به روستا رفته و سمت راست به طرف آبشار که کارگاه پروژه اتوبان تهران-شمال نیز در حال حاضر (و احتمالا تا 10 یا شاید هم 100 سال آینده!) آنجاست. وارد جاده سمت راست شده، کمی بالاتر، جلوی درب نگهبانی خودروی خود را آنجا پارک می کنیم. کفش و کوله ها را بسته و از درب نگهبانی رد می شویم. کمی جلوتر، پشت یک پیچ، آبشار از فاصله دور دیده می‌شود. پس از چند دقیقه از جاده جدا شده و از مسیر پاکوب راه آبشار را در پیش می گیریم. پاکوب آبشار کمی شیبش زیاد است و در قسمت انتهایی هم سنگی و ناهموار است. اما رسیدن به بالای آبشار تقریبا برای همه، کوهنورد و غیر کوهنورد مقدور است.

پس از آبشار، مسیر دره را تا انتها رفته و خود را به روی گردنه (خط الراس) می رسانیم. از گردنه به سمت چپ حرکت کرده، پس از حدود یک تا 1.5 ساعت حرکت بر روی خط الراس و پشت سر گذاردن دو سه قله فرعی، به قله تالون می رسیم. به همین سادگی و به همین شیرینی!

****

* نشانه قله تالون، دکل شکسته مخابراتی هست که بر روی قله افتاده و یک سنگ چین کوچک هم دارد.

* بر فراز قله تالون، قله ای که در امتداد خط الراس (در جهت غرب) می بینید ، قله سیاه سنگ است به ارتفاع 3550 متر. این خط الراس در ادامه به قله منار 3520 می رسد که مسیر نرمال صعود آن از روستای مورود در جاده چالوس است. 

* چشمه های مسیر: اولی حدود 50 متر بالای آبشار در سمت چپ (کنار باغ، آنطرف رودخانه) هست و دیگری حدود 1 ساعت بالاتر بعد از یک آبشار کوچک. (بالاتر از دره ای که مسیر فرود ماست در تصویر زیر).

* ظاهرا کل مسیر، حتی محدوده آبشار (تا جایی که ما چک کردیم) آنتن همراه اول ندارد.

* سعی کنید از دره‌ای که بعنوان مسیر فرود مشخص شده حرکت نکنید، نه برای صعود، نه برای فرود، چون شیب زیادی دارد، بیشتر مسیر دره بدون پاکوب است و در بالا همراه با سنگهای ریز و درست و لغزشی. البته اگر از آمادگی خوبی برخوردار باشید مشکل خاصی نیست.

* اگر به تالون رفتید، امیدوارم که همانند ما و بیش از ما از آبشار زیبا و ارتفاعات بکر و سرسبز تالون لذت ببرید. فقط یادمان باشد: طبیعت بخشنده و زیباست و متعلق به همه نسل‌ها... پس به آن احترام بگذاریم و در حفظ و نگهداری این گوهر ارزشمند کوشا باشیم.

 * برای صعودهای زمستانه ترجیحا از مسیر شماره 4 یعنی از یال بالای آبشار صعود کنید. این یال با یک شیب نسبتا تند شما را مستقیم به قله می‌رساند.  مسیر دره (مسیر شماره 1) خصوصا حوالی گردنه پر برف بوده و صعودتان را دشوار خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مسیر، مطالعه «گزارش قله سیاه سنگ» (مهر ماه 92) توصیه می شود.

 ---------------------------------------------------------------------

آبشار تالون:

آبشار زیبای تالون آبشاری است به ارتفاع تقریبی 50 متر که به صورت پله‌ای جریان دارد.

 

روستای تالون:

 

ورودی مسیر آبشار (درب نگهبانی پروژه اتوبان تهران-شمال):

 

نمایی دور از آبشار، از روی جاده:

 

در مسیر آبشار:

 

بالای آبشار:

 

مسیر بالای آبشار (مسیر دره به سمت گردنه):

 

مسیر دره به سمت گردنه:

 

زیبایی‌های وصف ناپذیر دره تالون:

 

من و آقا رضا:

 

ادامه مسیر دره به سمت گردنه:

 

اوج زیبایی و طراوت بهاری:

 

قله تالون:

 

بخش پایانی دره پر شیب در مسیر برگشت:

 

زیبایی‌های دره تالون نزدیک آبشار در مسیر برگشت

و مردمانی که برای کندن ریواس به ارتفاعات تالون آمده بودند:

البته اون که کوله پشتشه از مردمان نیست بلکه یه کوهنورد قهاره که اول اسمش هم علیرضا ست. :)

 

من و علیرضای عزیز بر سر سفره ناهار (بالای آبشار، کنار چشمه):

پایان

/ 4 نظر / 155 بازدید
رضا

درود بر آقانيما . يادوخاطره خوب حضور در كنارتان هميشه با من است . از پيشنهاد عالي شما براي اين صعود به ياد ماندني صميمانه سپاسگزارم .به اميد ديدار

شهریار

سلام و درود فکر کنم قبلا این مطلب را در وبلاگتان خوانده بودم http://koohestan-n.persianblog.ir/post/50

عليرضا

بنام خداوند بخشنده مهربان با سلام به نيماي عزيز و همه ي دوستان نيما جان از حسن انتخاب شما در برنامه كوهپيمايي هفته و تهيه گزارش خوبتان تشكر ميكنم . خداي متعال را شاكرم كه در كنار شما و آقا رضا كوهپيمايي بسيار لذتبخش و روحنوازي را تجربه كردم. اميدوارم كه پيوسته به لطف رب العالمين به نعمت كوهپيماييهاي موفق ، شادمان و مسرور باشيد. انشاءالله ضمناً كوهنورد قهار هم خودتي برادر .!!!

علي

مفيد بود. درود بر شما