کفش کوه ایرانی

کفش کوه لاوان، مدل آگرین

سه فصل، زیره ویبرام، دارای لژ لاستیکی جلو و عقب

 فروش در فروشگاه درفک و سایر فروشگاههای کوهنوردی منیریه

 (قیمت: 230 هزار تومان، پاییز 1391)

 قیمت: 298 هزار تومان، مهرماه 92

* فقط برای کوهپیمایی و برنامه های کوهنوردی سبک

 

زیره کفش برای برنامه های کوهنوردی متوسط و سنگین که با سنگ درگیر است ضعیف بوده دچار سایش و حتی پارگی در ناحیه جلوی کفش خواهد شد. (مشکلی که برای کفش خودم درست شد. بعد از هشت ماه استفاده زیره کفش پاره شده و غیر قابل استفاده شد.

 محاسن: طراحی به روز و شیک، وزن کم

 معایب: زدگی پشت پا از ناحیه دوخت در هنگام صعود. (راه حل رفع مشکل: رجوع شود به این لینک)

 جنس لژ لاستیکی جلوی کفش خشک و ضعیف بوده و دارای دوخت می باشد، در برخورد با سنگ و به مرور زمان از لبه ها پاره و یا لب پر می‌شود.

پی نوشت 28 شهریور 93:

هفته گشذته که منیریه بودم، این کفش رو در فروشگاه درفک دیدم با زیره بهتر (مثل زیره آیس ترک) به قیمت 358 هزار تومان. با زیره جدید قطعا ضعف زیره این کفش باید برطرف شده باشه و بشه در برنامه های کوهنوردی هم ازش استفاده کرد.

کفش کوه لاوان، مدل آوات

سه فصل، زیره ویبرام، دارای لژ لاستیکی جلو و عقب

 فروش در فروشگاه درفک و سایر فروشگاههای کوهنوردی منیریه

 قیمت: 375 هزار تومان، مهرماه 92

* فقط برای کوهپیمایی و برنامه های کوهنوردی سبک

 

 زیره کفش برای برنامه های کوهنوردی متوسط و سنگین که با سنگ درگیر است ضعیف بوده و مناسب نمی باشد.

 * این کفش با زیره مدل آیس ترک هم برای مدتی تولیده شده. مدل آوات با زیره آیس ترک در واقع یک درجه این کفش را ارتقا داده و تبدیل به کفش مناسب برای کوهنوردی و برنامه های سنگینتر می شود.

بنده این کفش رو مهرماه 92، با زیره آیس ترک با همان قیمت 375 هزار تومان خریداری نموده و دارم استفاده می کنم. علت تولید این کفش با زیره آیس ترک بنا به گفته مدیریت تولیدی لاوان، عدم تامین زیره اصلی آوات بوده است. اینکه آیا هنوز هم با زیره آیس ترک تولید می شود یا در فروشگاهها موجود هست یا نه اطلاعی ندارم. اما زیره آیس ترک مخصوص کوهنوردی بوده و به مراتب بهتر و محکم تر از زیره اصلی آوات هست که این تغییر به نفع خریدار است. اگر به عکس‌ها توجه کنید فرق زیره آوات با آیس ترک مشخص است.

 محاسن: طراحی به روز و شیک، لایه ضد آب گورتکس که برای برنامه‌های یک روزه جواب می دهد.

 معایب: زدگی پشت پا از ناحیه دوخت در هنگام صعود. (راه حل رفع مشکل: رجوع شود به این لینک)

 

کفش کوه لاوان، مدل آیس ترک

چهار فصل، زیره ویبرام، دارای لژ لاستیکی دور تا دور

 فروش در فروشگاه درفک و سایر فروشگاههای کوهنوردی منیریه

 قیمت: 430 هزار تومان، مهرماه 92

* کفش ویژه کوهنوردی و برنامه‌‌های قله

در مورد این کفش چون بنده استفاده نکردم، نظر و توصیه ای ندارم. این مدل برخلاف مدلهای آگرین و آوات که فقط مخصوص کوهپیمایی هستن، برای کوهنوردی چهار فصل مناسب بوده و زیره آن محکم تر و دارای آج مناسب برای حرکت روی برف و یخ هست.

لینک این کفش در سایت لاوان


کفش کوه آسیا، مدل 209، سه فصل

رویه چرم، زیره pu، داری لژ چرمی پنجه و پاشنه

 

 * این کفش با توجه به قیمت مناسب، برای کوهنوردان مبتدی و برنامه های سبک توصیه می شود. کفش خوبی هست و ارزش خرید دارد.

قیمت:

65 هزار تومان، زمستان 1390 *  105 هزار تومان، خرداد 92 * 130 ه.ت ، پاییز 96

نشانی فروشگاه کفش آسیا: خیابان ولیعصر، میدان منیریه، نبش خیابان ابوسعید، پلاک 105 ، تلفن: 02166451103

 

کفش کوه کوهیار

این کفش در دو مدل ساق بلند و ساق کوتاه تولید میشه. این کفش رو نخریدم اما یک روز بصورت امانی در یک برنامه 8 ساعته زمستانی پام بود و با توجه به قیمت و ایرانی بودن کفش بنظرم میشه نمره قبولی رو بهش داد. ظاهر کفش کوهیار کمی ساده تر و خشن تر از کفش های پایار و لاوان هست و لایه گورتکس هم نداره (تا جایی که یادمه). با زدن پی شتر به لایه چرمی کفش میشه تا حدودی از نفوذ آب به داخل در برنامه های یک روزه جلوگیری کرد. اما توجه داشته باشید که به هر حال بیش از 4-5 ساعت نمیتونه مقاومت کنه و اگر برنامه طولانی و برف شل باشه در پایان برنامه حتما پاهای شما خیس خواهند بود. تجربه ای که من در همان یک روز با این کفش داشتم.

قیمت: 250 هزار تومان، خرداد 92

قیمت: 350 هزار توامان، مرداد 1394

-----------------------------------------------------

نکته 1: کفش کوه رو همیشه یک سایز بزرگتر از سایز پاتون انتخاب کنید و در انتخاب سایز از فروشنده هم کمک بگیرید.

نکته 2: توجه داشته باشید که کفش تا لایه گورتکس نداشته باشه ضد آب نمیشه. چون چرم تا یک حدودی میتونه در مقابل نفوذ آب مقاومت کنه و بعد از چند ساعت آب رو به خودش جذب کرده و به داخل نفوذ خواهد کرد.

* همیشه گفته اند که کفش قلب دوم کوهنورد است. توصیه میکنم که اگر مشکل مالی ندارید، کفش خوب خریده و به قیمت آن توجه نکنید. اما اگر محدودیت هزینه داشته و برنامه های شما در حد گل گشت، کوهپیمایی و یا کوهنوردی گاه به گاه و سبک بوده و نمی خواهید فعلا زیاد هزسنه کنید، می توانید سری به فروشگاه برندهایی مثل: ملی و بلا بزنید و یک کفش کیکرز (کفش ساق دار) تهیه کنید که قیمتشان هم معمولا مناسب و زیر 100 هزار تومان (برای سال 92) است. یکی از کفش هایی که می توانم معرفی کنم کفش مدل «پایارا» ی کفش بلا است که با توجه به قیمت 55 هزار تومانی (بهار 92) واقعا مناسب و عالی هست. البته همانطور که گفتم فقط در حد کوهپیمایی و کوهنوردی سبک آنهم به علت محدودیت هزینه.

مشکل این کفشها که در واقع کفش کوه نیستند این است که به علت ساق نسبتا کوتاه و ساختار نه چندان محکمشان، پا داخل کفش فیکس و محکم نبوده و کوهنورد احساس امنیت نمی کند. احتمال پیچیدگی پا در هنگام استفاده از این کفش ها تا حد زیادی افزایش می یابد.

ایراد مهم دیگری که بر کفش های غیر استاندارد وارد است این است که زیره کفش سفت بوده و ضربات مسیر را به پا و زانو منتقل می کند. این کفش ها می توانند در دراز مدت آسیب های جبران ناپذیری به زانوها و حتی ستون فقرات کوهنورد وارد کنند.

 

کفش کوه کسرا (تبریز)

سه فصل، زیره ویبرام، دارای لژ لاستیکی جلو

 فروش در فروشگاه درفک

 قیمت: 180 هزار تومان، مرداد 1394

توضیحات:

این کفش رو یکی از دوستان اخیرا خریده و راضی هست. کفش خوب و محکمی بنظر میرسه و یکی از محاسنش این هست که قسمت جلو و جانب کفش یک تکه بوده و دوخت نداره. اینطوری هم محکم تر هست و احتمال باز شدن دوخت در اثر برخورد با سنگ و به مرور زمان نیست و هم اینکه در زمستان نفوذ آب کمتری خواهد داشت.

داخل کفش از لحاظ تودوزی و کیفیت کار داخل به پای کفش لاوان نمیرسه اما بیرون کفش خیلی قرص و محکم نشان میده و زیره کفش هم دارای آج خوبی هست و ظاهر محکمی داره. بنظر میرسه که کمی کفش خشکی هست و بخاطر همین حتما باید در انتخاب سایز دقت کنید که یک وقت کوچک نشه و پاتون رو نزنه. توصیه می شود که حتما این کفش را دو سایز بزرگتر بردارید. کمی آزادتر و بزرگتر از کفش های خارجی.

---------------------------------------------------------

لینک های مرتبط:

مقایسه کفش های سیمپا، آسیا، پایار و لاوان: (وبسایت انجمن گردشگران ایران)

راهنمای خرید و نگهداری کفش کوه: (وبسایت کوهنوردان زرشتی ایران)

/ 12 نظر / 573 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ارغوان اشترانی

سلام. منم خوشحالم که هنوز هستم و می نویسم!!! و بیشتر از اون خوشحالم که این بودن و نوشتن حد اقل عده ی کمی رو در این کره ی خاکی خوشحال می کنه....

محمد

درود ممنون از مطالبي كه تهيه كرديد. منم هم در خصوص كفش هاي خارجي در آينده نزديك مطالبي خواهم نوشت[خداحافظ]

افسون کوه

سلام کفش اخرو یکسالی هست دارم پارسال سی تومن بودا یادش بخیر... کفش خوبیه ازش راضیم فقط ساقش کوتاهه و کفشم کمی رو صخره ها لیز میخوره

vahid

ممنون اطلاعات خوبی دادین

abi

سلام وزن کفش پایار چقدره؟و چسبندگیش کفی روی سطوح خیس چطوره؟ شما با کفش کسری هم آشنایی دارید؟ ممنون

اسفندیار کرمی

باسلام. باعرض پوزش بنده یک فروشگاه کوهنوردی دارم در یکی از شهرهای بندری جنوب وبه لحاظ قدرت خرید کوهنوردان میخواستم دررابطه با کفش های کوه وراهپیمایی عمده خرید کنم لطفا راهنماییم بفرمایید که چگونه خرید کنم.

علي

سلام اين كفش هاي نهرين رو از كجا مي شه تهيه كرد؟ سايتي ندارن؟

بهزاد هندي

سلام داشتم در اينترنت با عنوان"راهنماي خريد كفش كوه" جستجو مي كردم كه مثل هميشه به وبلاگ خوب شما برخوردم با تشكر از مطالب خوب شما چند سوال داشتم -مي دانم كه هر كفشي براي برنامه خاصي مناسب است اما جهت صرفه جويي در بودجه آيا مي توان يك كفش نيمه سنگين مثل لاوان مدل فونيكس يا آيس ترك خريداري كرد و چهار فصل سال استفاده كرد؟ آيا تفاوت تنها در وزن كفش است؟ -آيا بر روي كفش هاي نيمه سنگين لاوان مي توان كرامپون بست؟ -برند هايي مانند آديداس و كاتر پيلار هم كفش هاي سبك كوه پيمايي با قيمت مناسب توليد مي كنند آيا شما يا دوستان تجربه اي در استفاده از آنها داريد؟ ممنون

بهزاد هندی

سلام در مورد کفش های LOMER آیا اطلاعاتی دارید؟