قله استرچال از آهار

گزارش صعود:

بعد از پارک ماشنیها در اطراف میدان آهار که روزهای زمستان معولا خلوت هم هست، ساعت 7 صبح مسیر ده تنگه را در پیش گرفتیم. ساعت 08:15 نزدیک ورودی ده تنگه برای صبحانه توقف کردیم. پس از صرف صبحانه مجدد به راه افتادیم. طبق بررسی که قبلا در گوگل ارث انجام داده بودم می دانستیم که همین حوالی ده تنگه باید از یک یال در سمت راستمان به سمت شرق ارتفاع بگیریم. قبلا مسیر صعود را در گوگل ارث ترسیم و خروجی GPX از آن گرفته و داخل گوشیم ریخته بودم. (گوشی اندروید + نرم افزار Locus). مطابق بررسی های صورت گرفته و فایل جی پی اس، ورودی ده تنگه را رد کرده و حدود 100 تا 200 متر آنطرف تر از یک نقطه مناسب یال سمت راستمان را صعود کردیم و خیلی زود در یک پاکوب قرار گرفتیم. این پاکوب ما را به روی یال رساند. مسیر را بدون مشکل خاصی از روی یال به سمت شرق و شمال شرق ادامه دادیم تا به روی قله فرعی به ارتفاع (حدود 3040 متر) متر رسیدیم. اینجا نقطه مشترک با مسیر صعود قله استرچال از میگون (منطقه آهنگرک) بود که تابستان امسال همراه با اقای صالحی عزیز قله استرچال را از این مسیر صعود کرده بودیم.

هوا بسیااااااار پاک، عالی و بهاری بود. کوهها و قله های پیرامون پوشیده از برف و مناظر کوهستان (خصوصا جبهه شمالی قلعه دختر و توچال) بسیار زیبا و چشم نواز بود. پس از عکاسی و ثبت آن مناظر دل انگیز، به سمت قله استرچال ادامه مسیر دادیم که در جهت شمال شرق ما در معرض دید بود.

یادم رفت بگویم که در تمام طول مسیر تا قله یک سگ باحال همراه ما بود و هر وقت که فاصله ای بین گروه و یکی از بچه ها می افتاد این حیوان با وفا آن فاصله را پر کرده و منتظر می ماند که نفر جامانده به گروه ملحق شود! هیچی هم نداشتیم که بهش بدیم حداقل ته دلش رو بگیره. نون داشتیم که اون رو هم نمیخورد. جالب اینکه جناب سگ روی قله ماند و با ما برنگشت پایین!

تا اینجای کار برف چندانی در مسیر نبود اما در ادامه حدود یک رب مانده به قله کمی برف کوبی داشتیم که به پیشنهاد آقای حبیبی به جای حرکت از روی یال، از سمت راست تراورس کردیم که برف کوبی نداشته باشیم و خوب هم بود. ساعت 11:45 قبل از ظهر همگی در صحت و سلامت و با روحیه ای وصف ناپذیر که از تماشای آنهمه زیبایی و طراوت کوهستان نشأت می گرفت، پا بر روی قله استرچال به ارتفاع 3154 متر گذاشتیم.

بر روی قله، چشمان تیزبین آقای محسنی یک دسته حدود 20 تایی پرنده رو که از شمال به جنوب در حال پرواز بودن رو شکار کرد و به ما هم نشان دادن. منظره بسیار جالب و خاصی بود. با توجه به اینکه سرکچالها با ارتفاع بیش از 4 هزار متر در نزدیکی ما بودن میشد تخمین زد که این پرنده ها در ارتفاع بالای 6 هزار متر در حال پرواز هستند. فرم دسته بصورت حرف V بود و بنظر میرسید که پرنده ها بصورت چرخشی در دسته جا عوض می کنند.

پس از استراحت، عکاسی و صرف نسکافه داغ که خانم رنجبریان زحمتش رو کشده بودن، مسیر فرود را در پیش گرفتیم. به قله فرعی که رسیدیم به سمت جنوب تغییر مسیر داده و مسیر دره پشتی را در پیش گرفتیم. پایین دره گوسفند سرا و چشمه بود که ناهار را همانجا صرف کردیم. با ادامه مسیر داخل یک پاکوب افتادیم که این پاکوب با یک شیب تند ما را به جاده آهار-ده تنگه رساند. جایی که رسیدیم فکر کنم حدود 20 دقیقه پایین تر از ده تنگه بود (به سمت آهار).

ساعت 15:20 میدان آهار بودیم و پایان یک روز زیبا و یک صعود عالی همراه با دوستان گرانقدر و دوست داشتنی.

این برنامه در واقع اولین صعود مشترک با آقای محسنی عزیز و آقای حبیبی بزرگوار بود (البته با آقای حیبی در گروه "همه ما" از قبل افتخار آشنایی داشتیم). دومین صعود مشترک با آقای افضلی نازنین و شصتمین صعود مشترک با خانم رنجبریان بود. :) (البته 60 تا که شوخی بود ولی فکر کنم یه 7-8 تایی شده)

+ جای حسین آقای عزیز در این برنامه خیلی خالی بود و همچنین آقا رضای نازنین که در این برنامه هم جاخالی دادن و ما همچنااااااااان محروم از دیدارشان!!

*************************************

تصاویر برنامه:

جاده آهار به ده تنگه که یکی دو سالی هست که تعریض و ماشین رو شده (متاسفانه!):

 

نزدیک باغستان ده تنگه همراه با آقای افضلی عزیز:

 

باغستان ده تنگه و مسیر منتهی به قلعه دختر:

 

حرکت از روی یال به سمت قله فرعی:

 

خودم:

 

 

آقای حبیبی گرانقدر:

 

خانم رنجبریان:

 

آقای افضلی عزیز:

 

آقای محسنی عزیز:

 

یال آخر. قله استرچال در انتهای یال مشخص است. قله سمت راستی که جبهه جنوبی آن کم برف است، قله آهنگرک است که در ادامه همین خط الراس واقع بوده و مسیر متعارف صعود آن از دره هملون است:

 

قله استرچال و سگ باوفایی که تا قله همراه ما بود:

 

عکس سلفی (selfie) روی قله:

مرسی آقای افضلی، استاد عکسای سلفی

 

بازم خودم رو قله (پارتی بازیه دیگه! :) ) :

 

جاده آهار به ده تنگه در مسیر فرود:

/ 3 نظر / 730 بازدید
نفس

سلام وبلاگ شما را ديدم قالب ومطالب قشنگي داشت براي افزايش بازديد وبلاگت مي توني به آدرس زير ثبتش کني تا منم بتونم هر روز بهت سر بزنم محلي که وبلاگتو ثبت مي کني بزرگترين دايرکتوري وبلاگ نويسان است و فوق العاده پر بازديد... http://mihanlinks.ir

نمايشگاه هاست www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran با تشکر[گل] [گل]