ارفه کوه 2750

گزارش برنامه:
صعود:
حدود ساعت 11:00 صبح روز پنج شنبه به اتفاق 9 نفر از دوستان از تهران، میدان آزادی به سمت جاده فیروز کوه براه افتادیم. جاده فیروزکوه را در یک هوای بارانی که گاهی شدید و نگران کننده هم میشد طی کردیم. از حوالی روستای ورسک باران قطع شده بود و ما پس از حدود 4 ساعت به جاده خاکی روستای ارفه ده رسیدیم که در سمت راست قرار داشت. در طول جاده خاکی از چشمه جوشان حیاط امامزاده که کمی قبل از روستا قرار داشت، آب به اندازه کافی برای طول مسیر تا قله برداشتیم. پس از آن به روستا و محوطه بازی رسیدیم که انتهای مسیر ماشین رو بود.
در یک هوای مه آلود شدید و زیبا کوله هایمان را بسته و ساعت 16:15 از مسیر پاکوب جلوی محوطه به سمت قله ارتفاع گرفتیم. کم کم وارد مسیر زیبای جنگلی شده و جاده پاکوب را که شیب نسبتن تندی هم داشت، به سمت قله ادامه دادیم. بخاطر وجود مه غلیظ مناظر دور دست و دره مشخص نبود اما به هر حال پیاده روی در جنگل آنهم در مه و هوای خنک و دل انگیز پائیزی لطف بسیار داشت. پس از حدود 3 ساعت (نزدیک غروب) از جنگل خارج شده و به نقطه ای رسیدیم که منظره ای بی نظیر و چشم نواز زیر پایمان بود. دره‌ای پوشیده از لایه مه و ابر! با چرخش به سمت راست مسیر قله را در پیش گرفتیم که از آنجا قابل رویت هم نبود. یک ساعت آخر مسیر تا قله را در شب و با هد لامپ طی کردیم. حدود 20 دقیقه مانده به قله در طول مسیر چوب و هیزم جمع کردیم. ساعت 8 شب به قله رسیدیم. باد نسبتن شدیدی میوزید اما هوا عالی بود و آسمان پرستاره. خوشبختانه جانپناه خالی بود و گروه 10 نفره ما براحتی شب را در جانپناه به صبح رسانید.

فرود:
ساعت 8 صبح پس از صرف صبحانه و تمیز کردن جانپناه به سمت قله یوریم حرکت کردیم (جهتی که نوک قله دماوند دیده میشد و قله یوریم در سمت چپ آن و در امتداد خط الراس قرار داشت). از دامنه سمت چپ خط الراس حرکت کردیم و پس از حدود نیم ساعت با کمی تغییر مسیر به سمت راست به گوسفند سرایی رسیدیم که چند کلبه هم در آن قرار داشت. از چشمه پائین آن حدود 2 تا 3 لیتر آب برای بقیه مسیر برداشتیم. (تا چشمه بعدی حدود 4-5 ساعت فاصله بود). مسیر را در فراز و فرودهای خط الراس قله ارفه تا قله یوریم ادامه دادیم. مسیری که پوشیده از بوته های سرسبز، گلهای زرد کوچک در میان سبزه ها و مناظر زیبا و چشم نواز کوهها و دره های اطراف بود. انگار هنوز بهار رخت بر نبسته بود از آنجا. ساعت 11:30 به دکلهای برق و یک جاده خاکی عریض رسیدیم. مسیر را در امتداد جاده ادامه دادیم تا ساعت 13:00 به انتهای جاده رسیدیم که گوسفند سرا و چشمه دیگری آنجا قرار داشت. به گفته راهنما به زبان محلی به آن "چوپون مِنزل" میگفتند. پس از استراحت و صرف نهار، ساعت 15:00 به سمت گردنه ای که در بالادست قرار داشت حرکت کردیم. نیم ساعت بعد بالای گردنه بودیم. به گفته راهنما از آنجا حدود یک ساعت تا گردنه اوریم و یک ساعت هم تا قله راه مانده بود. به علت کمبود وقت از صعود به قله صرف نظر کرده و به سمت دره مقابل و چهل چشمه سرازیر شدیم. در سمت چپ و در امتداد دره کلبه ای با سقف آبی بود که نشانه چهل چشمه بود. ساعت 16:00 به چهل چشمه که چند کلبه در آن قرار داشت رسیدیم. در صورتی که بومیها و یا کوهنوردان دیگر قبل از شما کلبه ها را اشغال نکرده باشند میشود شب را در کلبه گذراند. کلبه خالی وجود داشت اما به هر حال ما تصمیم گرفتیم که شب را در چادر بسر ببریم. بنابراین در محوطه باز کمی پائین تر از چشمه چادر زدیم. ساعت 07:30 صبح جاده خاکی ماشین رو را که از چهل چشمه به سمت پائین امتداد داشت در پیش گرفتیم. ساعت 09:00 به روستای گرزین خیل رسیدیم که مینی بوس منتظرمان بود و انتهای برنامه.
ابتدای روستا نگهبانی وجود داشت که از عبور ماشینهای غیر بومی به سمت بالا جلوگیری میکرد. و یک مسجد هم نزدیک نگهبانی بود که دسشویی آن  آب نداشت!
جاده آسفالت بطول 8 کیلومتر روستای گرزین خیل را به جاده فیروزکوه متصل میکند. این جاده شما را به جایی در جاده فیروز کوه میرساند که مابین ورسک و ورودی ارفه ده میباشد.


نکات قابل توجه:
- صعود به قله ارفه کوه بدون راهنما کمی مشکل خواهد بود. استفاده از راهنما برای اولین صعود توصیه میشود.
- از روستای ارفه ده تا قله چشمه آب وجود ندارد. بنابراین آب به اندازه کافی از امامزاده قبل از روستا بردارید.
- آنتن همراه اول در بیشتر مسیر و حتی قله کم و بیش برقرار میباشد.
- راهنمای گروه: آقای نوذری
از دیگر راهنمایان زبده منطقه:
آقای علی اصغری ، همراه: 09119541026 ، وبلاگ: http://achoo.blogfa.com

لینکهای مرتبط و مفید:
http://gmsaipa.blogfa.com/post-151.aspx
http://www.koohnavardan.ir/post-198.aspx
http://www.aradclub.ir/Dox/gozaresh/8825.pdf

 تصویر شماره 2: جنگل مه آلود و زیبای ارفه کوه

 برای دانلود عکس در سایز 1024x728 (مخصوص بک گراند) بر روی آن کلیک نمائید.

 

تصویر شماره 3: جنگل مه آلود و زیبای ارفه کوه

 

تصویر شماره 4: قله ارفه کوه (عکس از سمت قله یوریم)

 

تصویر شماره 5: نوک قله دماوند سمت راست و قله یوریم سمت چپ (عکس از روی قله ارفه)

 

تصویر شماره 6: گوسفند سرا و چشمه اول در مسیر قله یوریم

 

تصویر شماره 7: خط الراس ارفه کوه تا قله یوریم

 

تصویر شماره 8: خط الراس ارفه کوه تا قله یوریم

 

تصویر شماره 9: خط الراس ارفه کوه تا قله یوریم

 

تصویر شماره 10: عنکبوتی زیبا

 

تصویر شماره 11: خط الراس ارفه کوه تا قله یوریم

 

تصویر شماره 12: خط الراس ارفه کوه تا قله یوریم

 

تصویر شماره 13: چهل چشمه

 

تصویر شماره 14: کمپ شب دوم، چهل چشمه

 

تصویر شماره 15: عکس دسته جمعی بر روی گردنه قبل از چهل چشمه

 

تصویر شماره 16: مسیر صعود و فرود در گوگل ارث

برای مشاهده عکس در سایز بزرگتر و واقعی آنرا بر روی رایانه خود ذخیره نمائید.

/ 3 نظر / 43 بازدید
شهریار

سلام و درود از شاعری چیزی نمی دانم ،‌از کوهنوردی هم اصلا چیزی نمی دانم اما دو دوست کوهنورد داشتم به نامهای محمد گایینی و پرویز شجاعی که حالا سه تا شدند . بدون اجازه و با افتخار شما را در لیست دوستان وبلاگم لینک کردم. ارادتمند شما شهریار

یوریم نیست استاد. اوریمه.

آفرین زاد

ضمن سلام و عرض ادب خدمت کوه نورد گرامی ... از گزارش خوب و جامع شما لذت برده و کمال تشکر را می نمایم.