قله درفک از شیرکوه

گزارش صعود به قله درفک از روستای شیرکوه

تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه و جمعه 25 و 26 آبان 96
موقعیت جفرافیایی: استان گیلان، شهرستان رودبار، شهر رستم آباد، روستای شیرکوه
------------------------------------------------------

زمان بندی برنامه:

روز اول (پنجشنبه):
حرکت از تهران: 4:30 صبح، شیرکوه: 08:30، استارت پیاده روی از شیرکوه: 9:15 ، ییلاق لارنه: 12:00، ییلاق جیرونی (شب مانی): 15:00
مسیر پیموده شده در روز اول: 6 ساعت، 11 کیلومتر، 1550 متر (اختلاف ارتفاع)

روز دوم (جمعه):
حرکت: 7:15 صبح، قله: 10:00، غار (کاسه): 10:45، جیرونی: 13:15 ( 1 ساعت ناهار)، شیرکوه: 18:30
مسیر پیموده شده در روز دوم: صعود: 2.5 ساعت، 5 کیلومتر، 800 متر (اختلاف ارتفاع) - فرود: 8.5 ساعت (با احتساب بازدید از غار و ناهار)
-------------------------------------------------

گام حرکت: نسبتا سریع

---------------------------------------------

گراف مسیر:
شیرکوه: 400 متر، 0 کیلومتر - ییلاق لارنه: 1200 متر، 6.5 کیلومتر – ییلاق جیرونی: 1950 متر، 11 کیلومتر – قله درفک: 2730 متر، 16 کیلومتر
----------------------------------------------
نفرات شرکت کننده:
4 نفر: نیما اسماعیلی، محمدرضا حبیبی، احمد محسنی، مظفر ارجمندی
--------------------------------------------

 

مسیر پیموده شده در گوگل ارث:

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)

+ دانلود GPS قله درفک از روستای شیرکوه

 ------------------------------------------------------

آدرس روستای شیرکوه:
از تهران: در اتوبان جدید قزوین – رشت، حدود 25 کیلومتر بعد از منجیل، به خروجی با تابلوی "توتکابن" می رسید. وارد توتکابن شده و مستقیم ادامه می دهید. حدود یک کیلومتر بالاتر از سمت چپ وارد فرعی "شیرکوه" می شوید، جاده را ادامه می دهید تا به شیرکوه برسید. در کل از سر اتوبان تا روستای شیرکوه 6 کیلومتر جاده آسفالته است. از تهران (م آزادی) تا شیرکوه 275 کیلومتر است که حدود 3 ساعت بدون ترافیک زمان می برد.
از سمت رشت: بعد از امامزاده هاشم مسیر را از اتوبان به سمت رودبار ادامه می دهید، حدود 20 کیلومتر جلوتر به خروجی با تابلو "رستم اباد – توتکابن" می رسید. از زیر پل رد شده و وارد توتکابن می شوید و باقی مسیر که در بالا شرح داده شد.

------------------------------------------------------

راهنمای صعود به قله درفک از شیرکوه:
1-       طبق آدرسی که داده شد خود را به روستای شیرکوه می رسانید. خودروی خود را جنب مسجد جامع شیرکوه پارک می کنید.
2-       در ادامه ی خیابان اصلی، حدود 50 متر بعد از مسجد، وارد اولین کوچه در سمت چپ شده و  حدود 500 متر بالاتر، بعد از یک پیچ، از یکی از کوچه ها به چپ پیچیده و ادامه می دهید تا وارد جاده خاکی مسیر درفک شوید. این جاده حدود 500 متر بالاتر به راه مالرو تبدیل شده و شما را به داخل جنگل هدایت می کند.
3-       حدود نیم ساعت از شروع حرکت به یک دوراهی مهم می رسید که خیلی هم واضح نیست. (در فایل جی پی اس مشخص شده است). در اینجا باید از راه اصلی جدا شده و وارد فرعی سمت چپ بشوید. اگر به دقت در مسیر پاکوب حرکت کنید و وارد مسیرهای فرعی نشوید، این پاکوب شما را به لارنه می رساند. (به جاده راجعون-لارنه). اگر برنامه سه روزه باشد معولا در لارنه کمپ می زنند و اگر دو روزه باشد در جیرونی.
4-       بدون اینکه به سمت لارنه (سمت چپ) سرازیر شوید، مسیر پاکوب را از روی یال (در جهت شرق) ادامه می دهید تا جایی که سرازیر شده و به سیاه دره برسید. (البته یک مسیر نیز از داخل لارنه نیز به سیاه دره می رسد) از سیاه دره، مسیر به سمت راست و بالا است که خصوصا در فصل پاییز به علت پوشیده شدن زمین از برگ ها پاکوب اصلا مشخص نیست و باید حتما از جی پی اس و یا راهنما استفاده کنید. با ادامه مسیر از داخل جنگل های انبوه و زیبای درفک، به ییلاق جیرونی می رسید.  ییلاق جیرونی شامل چند کلبه در سه نقطه مختلف (به فاصله هر کدان حدود 10 دقیقه از هم) است که چشمه تقریبا در وسط اینها و در حدفاصل کلبه های اول و دوم قرار دارد. کلبه های اول و دوم مناسب اتراق بوده و کلبه های سوم (بالا-راست) فقط برای نگهداری گوسفندان هستند. ییلاق جیرونی مناسب برای شب مانی در برنامه های دو روزه است.
5-       از جیرونی باید مستقیم به سمت بالا حرکت کنید (بدون پاکوب خاص) تا به بالای یال برسید. سپس به دشت می رسید که در فایل جی پی اس با نام "محل دید قله" مشخص شده است. از دشت مسیر یال سمت راست را در پیش می گیرد. بالای یال به چپ متمایل شده و ارتفاع کم می کنید و سپس با گردش به راست خود را به بالای یال بعدی می رسانید که در اینجا کاسه درفک در سمت چپتان در معرض دید قرار می گیرد. با ادامه مسیر از روی یال خود را به یال اصلی درفک رسانده و با گردش به چپ در نهایت به قله درفک می رسید که با یک تابلو یادبود برای زنده یادان: بهروز برزو، کبری اصرافیلیان و ... مشخص شده است.
--------------------------------------------------------------


(گزارش در حال تکمیل)
===============================

/ 0 نظر / 531 بازدید