جاده قدیم امام زاده داود

گزارش کوهپیمایی، جاده قدیم امام زاده داود

جمعه، 26 فروردین 1390

جاده خاکی به طول 15 کیلومتر در امتداد رودخانه فرحزاد، دره فرحزاد در شمال غرب تهران را به امام زاده داود متصل میکند که با تقریبا 5 ساعت پیاده روی میشود به امام زاده رسید. در واقع قبل از احداث جاده جدید تا 30-40 سال پیش، این راه تنها مسیر دسترسی به امام زاده داود بوده است.

 در یک صبح زیبای بهاری از منزل به سمت فرحزاد به راه افتادیم. ازبالای شهرک نفت از یک جاده خاکی به سمت دره فرحزاد سرازیر شدیم. ماشین را کنار خیابان در همان محله انتهای فرحزاد پارک کرده و پس از صرف صبحانه ساعت 8 صبح به سمت بالا به راه افتادیم

ابتدای مسیر (حدود یک کیلومتر اول) شیب مسیر کمی تند بوده اما پس از آن مسیر دارای شیب ملایم بوده که برای یک راهپیمایی سبک عالی میباشد.
حدود دو کیلومتر اول مسیر، جاده از رودخانه دور بوده و تقریبا خشک و بیروح بود. اما پس از حدود 45 دقیقه پیاده روی جاده از کنار رودخانه گذشته و بر سبزی و زیبایی آن افزوده میشود که راهپیمایی را نیز لذت بخش تر مینماید. یعنی اگر بخواهید کنار رودخانه اطراق کنید باید حدود 45 دقیقه پیاده روی کنید.در کل مسیر خلوتی بود و افرادی که برای پیاده روی و یا تفریح آمده باشند کمتر دیده میشد. در طول مسیر افراد محلی و خانه های روستایی کم و بیش دیده میشد اما هیچ مغازه و یا رستورانی برای خرید و یا استراحت وجود نداشت. البته چند تایی بودند که تعطیل بودند. در طول مسیر تقریبا با هر نیم ساعت پیاده روی میشد جایی زیبا برای نشستن و استراحت کنار رودخانه پیدا کرد.
درختان آلوچه که شکوفه زده بودند گهگاه بر زیبایی مسیر می افزودند.

ساعت 10:30 صبح پس از حدود دو ساعت و نیم پیاده روی و طی مسافتی حدود 8 کیلومتر یعنی حدود نیمی از راه، به منطقه ای رسیدیم که به آن یونجه زار میگفتند. کمی بالاتر از آن از یک دره نه چندان عمیق سرازیر شدیم و در یک جای دنج و خلوت کنار رودخانه اطراق کردیم.
صدای آب و رودخانه که از زیر پایمان میگذشت منظره و فضای دل انگیزی رو بوجود آورده بود.بالای دره ای که نشسته بودیم یک قله نچندان بلند قرار داشت که ما تا نیمه های آن رفتیم و برگشتیم. در واقع بجز پیاده روی، از کوهنوردی (به معنای واقعی کلمه) هم بی نصیب نماندیم.

 
  عکسی که از بالای قله گرفته شده و پائین آن جاده و دره به خوبی مشخص میباشد.
در این تصویر درخت کوچکی پای آبشار دیده میشود که شاخه های آن از شب قبل یخ بسته و تا ظهر به علت خنکی هوا هنوز یخهایش آب نشده!  رودخانه آب خوبی داشت که از آب همان رودخانه برای درست کردن چای آتیشی استفاده کردیم. پس از چند ساعت استراحت و بهره بردن از طبیعت زیبای آنجا، حدود ساعت 4 عصر به سمت پائین به راه افتادیم. مسیر برگشت به دلیل ملایم بودن شیب در بیشتر طول مسیر، آسان بود. اما در واقع ما هنگام برگشت تازه فهمیدیم که چقدر راه رفتیم! دو ساعت تمام بدون استراحت پیاده روی کردیم. ساعت 6 عصر رسیدیم به همان ابتدای مسیر که ماشین را پارک کرده بودیم.

در کل مسیر خوبی بود و مناسب برای یک پیاده روی نسبتا آسان و سبک. جاده فرحزاد به امام زاده داود شاید از لحاظ جاذبه های طبیعی به پای جاهایی مثل دربند و درکه نمیرسد اما در کل زیباست و جاذبه های خاص خودش را دارد.

در پایان از دوست عزیزم آقای عطاا... میرمعینی که این مسیر را به ما معرفی کردند تشکر میکنم.

هدف از نوشتن این گزارش نسبتا دقیق هم، آشنایی دوستانی بود که مثل بنده تا به امروز با این مسیر آشنا نبوده و یا طی طریق نکرده بودند. امیدوارم که مفید واقع شده باشد.

در پناه حق

/ 1 نظر / 75 بازدید
علی

سلام. آقا ممنون از اطلاعاتی که لابلای صحبتات میدی (مسیر و دیدنیها و ارتفاع) کلا بدردم خورد. من تازه شروع کردم . با دوستم یه مدت چند تا کوهای اطراف کرجو رفتیم . تکراری شده بود گفتیم بریم کوهای شمال تهرانم ببینیم ولی نا آشنا بودیمو مسیرا رو بلد نبودیم.... دمت گرم 2 تا نقشه کامل گذاشتی که حسابی کار ما رو راه اندخت. بازم ممنون