قله همهن

قبل از اینکه گزارش صعود خودم (از مسیر دره) رو بنویسم این رو بگم صعود به قله همهن از امامه و از مسیر نرمالش خیلی آسان و بدون مشکل انجام میشه:

راهنمای صعود به قله همهن (از مسیر نرمال):

قبل از روستای امامه بالا (حدود 500 متر مانده به میدان) از سمت چپ وارد خیابان 25 متری مهرچال می شوید. حدود 1-2 کیلومتر بالاتر سر یک پیچ تند به باغ تنگه می رسید. خودروی خود را همان اطراف پارک کرده و پیاده روی به داخل دره باغ تنگه (خلاف مسیر رودخانه) را آغاز می کنید. 200 متر جلوتر به یک دوراهی می رسید. سمت راست، مسیر دره و رودخانه اصلی هست که از دشت مهرچال سرچشمه می گیرد (مسیری که من طی کردم) و مسیر مستقیم، که شما باید مسیر مستقیم را ادامه دهید. حدود 100 متر بالاتر پاکوب کوچکی هست که برای قلعه مازیار هست (کاری بهش نداریم). حدود 200 جلوتر به پاکوب اصلی می رسید که در سمت راست دیده می شود. این پاکوب شما را مستقییییییم و بدون مشکل خاصی به دشت مهرچال می رساند. بعد از تنگه، وارد دشت که شدید، همان ابتدای دشت باید یال سمت چپ را صعود کنید که آن هم کم و بیش تا یک جاهایی پاکوب داره. به بالای یال که رسیدید، قله همهن به فاصله چند دقیقه در سمت چپتان انتظار قدم های شما را می کشد. موفق باشید.

--------------------------------------------------

صعود به قله همهن از مسیر دره:

کلا این مسیر، مسیر نرمال صعود به دشت مهرچال و قله همهن نیست. تا حدود یک ساعت ابتدای مسیر پاکوب داره و بعد یک دست به سنگ. البته اگر آب رودخانه کم باشه (در این فصل) اگر مسیر رو تشخیص بدبد احتمالا بتونید از کف دره و رودخانه عبور کرده و دست به سنگ نشید. بعد از دست به سنگ اول، به حوضچه آب و پشت سرش به آبشار می رسید که تنها راه عبور آن باز هم دست به سنگ شدن از سمت چپ آبشار هست (تصویر ضمیمه) که اگر در کار با سنگ ضعف داشته باشید مطمئنا به مشکل بر خواهید خورد. پس از عبور از سنگها باید از یک مسیر تقریبا ریزشی و سنگی بدون پاکوب کم کم به سمت چپ و بالا صعود کرده تا پس از حدود یک ساعت به پاکوب اصلی دشت مهرچال برسید و از مسیر پاکوب به سمت راست و دشت مهرچال و سپس قله همهن ادامه مسیر بدهید.

* صعود از این مسیر کمی دشوار بوده و تا حدودی خطرات بالقوه خاص خودش را دارد. پس اگر به توانایی های خود ایمان دارید این مسیر را در پیش بگیرید وگرنه توصیه نمی شود.

* برای این فصل (فصل کم آبی) نقطه قوت خاصی برای این مسیر ندیدم اما در فصل بهار که فصل پرآبی رودخانه و سرسبزی دره است، پیمایش این مسیر قطعا خالی از لطف نخواهد بود.

---------------------------------------------------------------

مسیر صعود به قله همهن در گوگل ارث.
مسیر نارنجی: مسیر اصلی صعود به مهرچال و همهن که تا دشت مهرچال مشترک هستند و سفید رنگ: مسیر دره هست که من صعود کردم.
(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)

 

 ابتدای مسیر، باغ تنگه، ساعت 07:15 صبح:

 

قلعه مازیار بر فراز صخره ها، عکس از دوراهی باغ تنگه، ساعت 07:20 صبح:

 

دره باغ تنگه، مسیر رودخانه:

 

 

 

 

 

نهر و حوضچه آبی که آب چشمه پیرحمزه را توسط لوله کشی به روستای امامه می رساند، ساعت 08:15 صبح:

 

 

آبشار کوچکی بعد از حوضچه که در واقع راه عبور دره را سد کرده:

 

مسیر عبور از کنار آبشار که دست به سنگش اصلا مهربان نبود! :

 

ادامه مسیر بدون پاکوب از بالای آبشار:

 

و بالاخره به بالای یال رسیدم و چقدر خوشحال شدم از دیدن این پاکوب در پایین دست که در واقع پاکوب اصلی صعود به قله همهمن هست. از این جهت خوشحال شدم که راه اصلی رو پیدا کردم و مطمئن شدم برای برگشت مجبور نیستم از اون سنگ ها و صخره ها که آمدم بالا یک بار دیگه برم پایین. ساعت 09:40 صبح:

 

پاکوب دوست داشتنی به سمت دشت مهرچال:

 

دوستان عزیزی که از اینجا تا دشت مهرچال با هم همراه و هم قدم شدیم. (توضیح بیشتر در عکس های بعدی):

 

آبشار قبل از تنگه، ساعت 10:30 صبح:

 

تنگه و چشمه کنار آن در سمت راست، ساعت 10:40 صبح:

 

دشت مهرچال، ساعت 11:00 صبح، عکس یادگاری با آقای بهرام یغمایی که به همراه خواهر محترمشون در مسیر قله پیرزن کلوم بودن در این روز. حدود یک ساعتی با هم هم مسیر بودیم و من استفاده بردم از محضر ایشون و اطلاعات خوبی که داشتن. از اینجا مسیرمان از هم جدا شد. ایشان مسیر مستقیم رو به سمت قله پیرزن کلوم در پیش گرفتن و من مسیر یال سمت چپ رو به سمت قله همهن:

 

دشت مهرچال از روی یال همهمن، قله پیرزن کلوم در سمت راست مشخصه:

 

ادامه مسیر از روی یال به سمت قله همهن:

 

 

 

قله همهمن، ساعت 12:30 ظهر:

 

خط الراس منتهی به قله پیرزن کلوم از روی قله همهمن:

 

مسیر صعود به قله مهرچال از دشت مهرچال، پاکوب این مسیر حدود 50-100 متر بعد از تنگه از داخل دشت به سمت یال سمت راست ارتفاع گرفته و شما رو در انتهای یال مستقیم به قله مهرچال میرسونه. در واقع وارد دشت مهرچال که میشید، قله مهرچال تقریبا در سمت راستتون قرارد اره که از اون پایین دیده نمیشه:

 

در مسیر فرود (آخرین یال به سمت دشت) میتونید از شن اسکی خوب خندق های فصلی آب استفاده کنید. فقط باید بتونید درست پیداشون کنید:

 

چشمه ابتدای تنگه، ساعت  14:15، خانواده محترم آقای شمس (اگر فامیلیشون درست یادم مونده باشه) که در این روز به همراه همسر و گل پسر و دوستشون تا ابتدای تنگه صعود کرده بودند . آقا پارسا که فکر کنم 8 ساله بود به گفته پدر قله هایی مثل آتشکوه، توچال و ... در کارنامه صعودهاش داشت. آفرین به این مرد کوچک و درود بر این خانواده.

 

مسیر پاکوب در مسیر برگشت، پایین تر از آبشار و تنگه:

 

نمای پشت قلعه مازیار در مسیر برگشت، ساعت 16:00 عصر:

 

باغ تنگه:

پایان

/ 7 نظر / 80 بازدید
ئاسو آیت النبی

به به. چه برنامه ی مهیجی. سعادت نداشتم همراهت بیام. البته هر وقت من اومدم از جاهایی بریم که دست به سنگاش مهربان باشن :)

رضا

آقا دست مريزاد ... چقدر باصلابت روي قله ايستادي برادر .البته من هم مثل شما از سر اجبار در همان اوقات تنهايي به يكي از قله هاي البرز مركزي صعود كردم .جاي شما هم سبز بود .به اميدخدا به زودي به اتفاق ...علم كوه

جعفریان

درود جناب اسماعیلی خدا قوت چه مسیر زیبایی داره این قله و احسنت به پارسا " بزرگ مرد کوچک" همیشه در اوج باشید

محسن

سلام بر نيماى عزيز ممنون از لطف و معرفتتون زحمت كشيدين تماس گرفتين ، سعادت نداشتم در خدمتتون باشم ، ولي دلم با شما بود. انشااله با تمرين بيشتر و آمادگى بهتر در آينده نزديك بتونم در برنامه هاى شما شركت كنم. تبريك ميگم بهتون اول به خاطر صعود قله همهن و دوم بخاطر عيد سعيد فطر، انشااله كه سلامت باشين و ما هم در خدمتتون باشيم.

رضا

سلام اسم عجيبي دارد.همهن لذت مي برم وبلاگ و سعود شما را با برنامه ريزي دقيق مي بينم كوه زياد رفتم و دوستان كوهنورد حرفه اي بسيار دارم و هميشه وبلاگ شما را معرفي مي كنم و مثال مي زنم موفق باشيد به ما هم سري بزنيد

ل.م

کووووووه؟!!؟؟!! اونم تنهاااایی؟؟؟!!! نیمااااااااااااااااااااااااااا !!!!!!!!!!!

زهرا

سلام چقققققققققققققدر هیجان انگیز[دست]