قله های سرسیاه غار 1و2و3

گزارش صعود به قله های سرسیاه غار 3و2و1 از برگ جهان
تاریخ اجرای برنامه: جمعه 94.05.09

موقعیت جغرافیایی قله: تهران، لواسان، روستای برگ جهان
ارتفاع قله: سرسیاه غار 3: 3420 متر
سرسیاه غار 2: 3350 متر
سرسیاه غار 1 : 3347 متر
ارتفاع روستای برگ جهان: 2020 متر
مسافت و زمان: (از برگ جهان)
تا سرسیاه غار 3: 6.4 کیلومتر ، 6.5 ساعت (با احتساب 45 دقیقه صبحانه)
تا سرسیاه غار 2: 7.7 کیلومتر، فاصله از سرسیاه غار 3: 30 دقیقه
تا سرسیاه غار 1: 8.3 کیلومتر، فاصله از سرسیاه غار 2: 15 دقیقه
مجموع از برگ جهان تا سرسیاه غار 1: 8 ساعت (با گام متوسط یا کند)
(زمان پیمایش از 3 به 1، بدون استراحت: 45 دقیقه)
کل زمان برنامه: 12.5 ساعت (از 07:15 تا 19:45)
نفرات شرکت کننده: (6 نفر)
آقایان: نیما اسماعیلی، رضا حبیبی، علیرضا یاوری، مجتبی داشخانه
خانم ها: طیبه رنجبریان و معصومه لشگریان

 

 + دانلود فایل جی پی اس قله سرسیاه غار (wikiloc)

 ----------------------------------------------

شرح برنامه:

قبل از این دو بار دیگر هم قله سرسیاه غار 3 را از برگ جهان صعود کرده بودیم. یک بار پاییز 92 با علیرضا و بار دوم، اردیبهشت 93 در قالب یک گروه 5 نفره.

در صعود اول ما مستقیم به پای آبشار رفته و از سنگ های سمت چپ خود را به بالای آبشار رسانده و پس از آن چون به منطقه آشنایی نداشتیم و از پاکوب قله هم بی اطلاع بودیم و فایل جی پی اس مسیر را هم که نداشتیم، در نتیجه از سمت راست به روی یال رفته و از روی یال مسیر قله را در پیش گرفتیم. که به هر حال هم کمی بد مسیر بود و هم راه طولانی تر. پس از صعود قله از مسیر درست یعنی پاکوب دره به سمت آبشار حرکت کردیم. و اینجا بود که پاکوب را دیده و شناختیم.

بار دوم اما با شناخت کامل از مسیر، حدود 15 دقیقه مانده به آبشار، از سمت چپ وارد پاکوب قله شده و این پاکوب به دره بالای آبشار رسیده و مستقیم ما را به دشت در ارتفاع 2600 متر و پس از آن قله سر سیاه غار می رساند.

و اما در صعود سوم یعنی همین صعود اخیر، تصمیم گرفتیم که برای لذت بردن از تماشای آبشار، تا پای آبشار برویم. این شد که تا پای آبشار رفته و سپس از سنگ های سمت چپ آن بالا رفته و خود را به پاکوب اصلی قله در بالای آبشار رساندیم. از آنجا هم پاکوب را در امتداد دره و وردخانه به سمت بالا ادامه دادیم. صعود از روی سنگ های بالای آبشار با توجه به شناخت خوبی که این بار از مسیر داشتیم مشکل خاصی نداشت. و کلا برای یک کوهنورد که تا حدودی تجربه داشته باشد مشکل خاصی ندارد.

ولی خب در کل آسان ترین و امن ترین مسیر صعود همان است که در برنامه دوم رفتیم. یعنی حدود 15-20 دقیقه مانده به آبشار (در گزارش های قبلی دقیق تر اشاره شده) وارد پاکوب سمت چپ شده و از دره فاصله بگیرید. پاکوبی که کم کم ارتفاع گرفته و از بالا-سمت چپ آبشار شما را به انتهای دره و در نهایت دشت و چشمه می رساند. از آنجا هم که یال منتهی به قله سر سیاه غار 3 در سمت راست دشت به خوبی نمایان است. خود قله نیز در انتهای یال، کمی به راست، دیده می شود.

برای یک گروه با گام متوسط و استراحت های نرمال، زمان حدود 6 ساعت برای صعود به قله سر سیاه غار 3 به ارتفاع 3420 متر پیش بینی می شود.

تقریبا به انتهای دشت و بالای چشمه که می رسید، قله سر سیاه غار 3 در سمت راست و سریاه غار 1 در سمت چپ و منتهی الیه خط الراس دیده میشود. قله 2 هم ما بین این دو قله فکر کنم پشت یال افتاده و از پایین دیده نمی شد. ما در این برنامه ایتدا سر سیاه غار 3 را صعود کرده و از آنجا ارتفاع کم کرده و به سمت قله های 2 و 1 حرکت کردیم. از روی قله 1 هم یالی را که به دشت و چشمه منتهی می شد در پیش گرفتیم و خود را به بالای چشمه رساندیم. یالی که از آن فرود آمدیم نصف بیشترش شن اسکی بود. بنظر می رسد که اگر مسیر درستی برای حرکت انتخاب شود راه می دهد که از همین یال به روی قله سر سیاه غار 1 صعود کرده و سپس از آنجا در جهت شرق قله های 2 و 3 را صعود کرد. حسن این کار این است که شیب تند مسیر صعود به سرسیاه غار 3 از دشت، حذف شده و در مسیر فرود قرار می گیرد که آن هم کم و بیش شن اسکی دارد.

+ آنتن همراه اول روی قله سر سیاه غار 3 برقرار بوده و امکان مکاله دارد.

-----------------------------------------------------

راهنمای دسترسی به آبشار برگ جهان:

ماشین خود را قبل از ورود به روستا، قبل از سه راهی، پارک کرده و مسیر مستقیم را از کوچه روبرویی به داخل روستا در پیش بگیرید. انتهای کوچه به سمت چپ پیچیده و از کنار حسینیه و شیر آب رد شوید. حدود 200 متر بالاتر به یک پل در سمت راستتان می رسید. از پل عبور کنید. کمی بالاتر راه بارک و مالرو شده و وارد مسیر باغ‌ها می شوید. راه اصلی را ادامه دهید و وارد فرعی های چپ و راست نشوید. حدود 20 دقیقه بالاتر راه به سمت چپ می پیچد. به چپ که پیچیدید، حدود 100 متر بالاتر وارد یک جاده می شوید. در جهت شمال (سمت راست) ادامه مسیر دهید. حدود 10 دقیقه بعد جاده تمام شده و راه مالرو می شود. راه مستقیم به دره سمت چپی منتهی شده و راه سمت راست به سمت پایین، مسیر آبشار است. این بار دیدم که تابلو راهنما با نوشته "آبشار" هم در اینجا نصب شده بود. به سمت پایین رفته و دو سه دقیقه ای در خلاف جهت رودخانه حرکت کنید. سپس راه مستقیم تقریبا بن بست می شود. در اینجا از عرض رودخانه عبور کرده و وارد مسیر دره سمت راستی شوید.

چند دقیقه بالاتر در ادامه پاکوب باز هم از عرض رودخانه رد شده و از سمت چپ رودخانه حرکت کنید. باقی راه را تا خود آبشار در مسیر دره پیاده روی کنید. یکی دو نقطه کمی شیب دارد اما در کل مسیر کم شیب و آسانی است و قابل عبور برای همه. در کل از روستا تا آبشار کمتر از یک ساعت پیاده روی دارد.

 

-------------------------------------------------------------

گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

قله سرسیاه غار، مهر ماه 1392

قله سرسیاه غار، اردیبهشت 1393

--------------------------------------------

+ از آنجایی که در دو گزارش های قبلی به اندازه کافی عکس از مسیر گذاشتم، دیگه در این گزارش از قرار دادن عکس بیشتر خودداری میکنم.

/ 2 نظر / 588 بازدید
نادر

با سلام. سوالی برای من وجود داره اینه که در تصویری که از گوگل دارید نام قلل تگ شده است. آیا این نقاط را خود شما قبلا تگ کرده اید یا از جایی دانلود کرده اید؟ KML overlay میگن به این نقاط.

یاسمین

سلام آقا نیما واقعا وبلاگ زیبایی دارید. خیلی دلم میخواد باهاتون تبادل لینک کنم. اگر شما هم موافقید من رو با عنوان بهبهان نما لینک کنید و بهم خبر بدید تا منم لینکتون کنم. منتظرتونم، خداحافظ