سفرنامه شیراز

نکات سفر:

1-      ظاهرا نوروز امسال شیراز چندان شلوغ نبوده. طبق گفته دوستان، در ایام شلوغ چند کیلومتر صف ماشینها در ورودی شیراز تا دروازه قران تشکیل  میشود که امسال چند بار که از دروازه قران رد شدیم خبری از این ترافیک نبود. اما مرکز شهر تا حدودی ترافیک بود. علت این خلوتی شاید بخاطر بارندگی های امسال بود که شیراز هم هر شب بارندگی بود.

2-      در این سفر از اسکان فرهنگیان (مدارس) و منزل اجاره ای در نزدیکی جاذبه ها استفاده کردیم که اجاره خانه یا سوییت برای یک شب در پاسارگاد و یا آبشار مارگون با امکانات کامل حدود شبی 50 هزار تومان بود و اتاق 20 تومان. مثلا روستای نزدیک نقش رستم سوییت داشت شبی 50 تومان که پر شده بود (که اگر بیشتر می گشتیم حتما پیدا میشد) و ما در همان روستا اسکان مدرسه گرفتیم شبی 18 تومان (برای فرهنگیان) بدون نیاز به مراجعه به ستاد اسکان.

3-      تنها جایی که برای اسکان مدارس کمی اذیت شدیم شیراز بود که ستاد اسکان صف داشت و داخل شهر پر شده بود و شهرک گلستان (حدود 10 کیلومتر بیرون شیراز) اسکان گرفتیم. این نکته رو هم بگم که من و همسرم هیچ کدام فرهنگی نیستیم بلکه از سهمیه بستگان درجه یک استفاده میکنیم (خواهر خانم بنده فرهنگی هستن) که با ارائه کد پرسنلی و کارت شناسایی این امکان فراهم می شود. که البته در این یکی دو سال اخیر تنها ستادی که گیر دادن و گفتن که نمیشه ستاد شیراز بود که آنهم با صحبت حل شد.

4-      نرخ استفاده از مدارس برای فرهنگیان در نوروز 95 به شرح ذیل بود: گروه الف: 22 ه.ت – گروه ب: 16 ه.ت - گروه ج: 12 ه.ت و برپایی چادر 6 ه.ت. این نرخ برای کارمندان دولت به ترییب: 38-32-23 و 9 ه.ت و برای مشاغل آزاد: 60-46-33 و 16 ه.ت بوده است. نکته: گروه الف دارای امکانات: حمام و اشپزخانه مشترک و گرمایش + یخچال و تلوزیون و فرش در هر اتاق هستند.

5-      روز اول به دلیل نقص فنی ماشین کمی تاخیر در برنامه ایجاد شد که مجبور شدیم جلوتر از پیش بینی یعنی در آباده اتراق کنیم و نقص فنی ماشین را صبح فردا در اباده بر طرف کنیم که این امر تقریبا یک نصفه روز در برنامه سفرمان تاخیر بوجود آورد.

6-      امسال و در این سفر بخش طبیعت و طبیعت گردی را کمی پررنگ تر کرده و در بهشت گمشده، چله گاه و تنگ براق هر کدام حدود نیم ساعت (رفت و برگشت یک ساعت) پیاده روی کردیم.

7-      بهشت گمشده (شهر کامفیروز) از آن جاهایی بود که اتفاقی در سفر آنرا پیدا کرده و قبل از آبشار مارگون، سری به آن زدیم. بهشت گمشده جایی است مثب دربند و درکه خودمان شاید کمی قشنگ تر. جاده فرعی برگشت از کامفیروز به اردکان (سپیدان) از جاذبه های این مسیر بود که آن هم به لطف گوگل مپ پیدا کردیم.

8-      در این سفر همچنان از نرم افزار گوگل مپ در گوشی اندروید برای مسیریابی و نقشه راه استفاده کردیم که اگر کار با آن را بلد باشید واقعا نعمتی ست در سفر.

9-      اصل سوغات و صنایع دستی شیراز خاتم کاری است که مرکز آن در بازار سنتی مشیر است. جالب اینکه به علت قیمت بالای خاتم شیراز، تمام بازار پر بود از خاتم اصفهان و کمتر خاتم شیراز یافت می شد که قیمت آن حدود سه تا چندین برابر خاتم اصفهان است. ما هم چون حتما فقط خاتم شیراز می خواستیم آن هم با هزینه کم! گشتیم و گشتیم تا بالاخره در تنها مغازه بازار که کارهای خودشان را می فروختند، یک آجیل خوری خاتم شیراز پیدا کردیم به قیمت 220 ه.ت (با تخفیف).

10-  کل مسافت طی شده در این سفر 2500 کیلومتر بود که حدود 1800 کیلومتر آن مربوط به رفت و برگشت تا شیراز بوده و باقی مربوط به سایر مسیرهای طی شده در استان فارس بوده است.

11-  هزینه سفر: بنزین: 170 ، سوغات و صنایع دستی: حدود 430 ، اسکان و سایر هزینه ها: 400 ، جمع: 1 م.تومان

/ 0 نظر / 219 بازدید