قله چشمه شاهی

شرح مسیر صعود:

پس از رسیدن به روستای واریش، خودوری خود را همان بیرون روستا پارک کنید. از داخل روستا رد شده و با گردش به راست در مسیر پهنه سار قرار بگیرید. این مسیر یک جاده عریض خاکی است که از پایین روستا نیز دیده می‌شود. با قرار گرفتن در این جاده که شیب متوسطی دارد پس از حدود 20 دقیقه پیاده‌روی به انتهای جاده می‌رسید و مسیر پاکوب شروع می‌شود. کمی بالاتر با گردش به چپ، مسیر پاکوب در امتداد دره ادامه می‌یابد. در ادامه، بخشی از مسیر از کنار رودخانه می‌گذرد و یکی دو چشمه آب هم در این بخش از مسیر وجود دارد. البته از این چشمه‌ها در زمستان‌های برفی اثری نیست. پس از حدود 15 دقیقه پیاده‌روی در این مسیر زیبا -در امتداد رودخانه و از کنار درختان- به سبزه زار و دشت کوچکی می‌رسید در ارتفاع 2500 متر، که در فصول گرم سال سرسبز و در زمستان‌ها پوشیده از برف است (تصویر شماره 2). محلی‌ها به اینجا سرچشمه می‌گویند. در اینجا شما روبرویتان یک کوه صخره‌ای میبینید که پشت آن چند قله نسبتا مرتفع دیده می‌شود. چشمه شاهی در واقع شرقی ترین قله (سمت راست) در بین آن قله‌هایی است که شما می‌بینید. البته قله اصلی از اینجا دیده نمی‌شود و پشت یک قله فرعی پنهان شده. شما باید از سمت چپ صخر‌ه‌ها، خود را به پشت صخره رسانده و مسیر قله چشمه‌ شاهی را در پیش بگیرید.

در اینجا (سرچشمه) ممکن است پاکوب کمی محو شده و مشخص نباشد. (در بهار و تابستان البته). مسیر را مستقیم به سمت بالا ادامه دهید و کم کم با گردش به راست خود را به پشت صخره‌ها برسانید. با گردش به راست وارد تنگه‌ای می‌شوید که قله چشمه شاهی در امتداد آن و در بالاترین نقطه قرار دارد. توجه داشته باشید که در این تنگه –اگر شرایط مساعد بهمن باشد- خطر ریزش بهمن وجود دارد. حدود 20 دقیقه که در تنگه ارتفاع گرفتید باید تراورس کرده و بر روی یال سمت راست قرار بگیرید. یال مورد نظر بهترین مسیر صعود به قله های چشمه شاهی و پهنه سار است. چه در تابستان و چه در زمستان. در زمستان حجم برف در این مسیر کمتر است. تابستانها، پاکوب کوچکی در اینجا دیده میشود که تنگه را با یال میرساند. پس از قرار گرفتن بر روی یال (در ارتفاع حدود 3 هزار متر) قله‌ای که در امتدا یال می‌بینید (در جهت شمال) قله فرعی جلوی چشمه شاهی است. با ادامه مسیر از روی یال، در کمتر از یک ساعت بر روی قله چشمه شاهی به ارتفاع  3275 متر خواهید بود. قله چشمه شاهی با سنگ چین کوچکی مشخص شده است.

***

نکات مفید:

* بر روی قله چشمه شاهی که می ایستید، قله دیگری را در جهت غرب می بینید که نام و نشانی برای آن در نقشه‌ها ذکر نشده. در واقع قله فرعی است به ارتفاع 3260 متر که سال قبل ما از همین واریش آنرا صعود کرده بودیم. یکی از گروههای کوهنوردی بر روی این قله تابلویی را با عنوان قله پهنه سار به اشتباه نصب نموده بود!

* در مقابلتان و در جهت شمال، شما دشت پهنه سار را می بینید که حدود 100-150 متر پایین تر و در ارتفاع 3150 متر قرار دارد.

* قله پهنه سار -بلندترین قله منطقه به ارتفاع 3375 متر- نیز در امتداد شمال و در آنسوی دشت قرار دارد که شما قله فرعی جلوی قله پهنه سار را از روی چشمه شاهی می توانید ببینید.

* از قله چشمه شاهی تا قله پهنه سار در بهار و تابستان حدود 2 ساعت راه است و در زمستان بسته به حجم برف و آمادگی شما، به این زمان افزوده خواهد شد.

* خیلی ها قله چشمه شاهی و قله فرعی که در غرب آن واقع است را قله پهنه سار می دانند و این دو قله را بعنوان قله پهنه سار صعود می کنند! که طبق دانسته ها و تحقیقات بنده، و مراجعه به نقشه توپوگرافی منطقه، کاملا اشتباه است.

* با توجه به بهمن خیز بودن تنگه، در صورتی که احتمال ریزش بهمن را در تنگه می دهید (با توجه به زمان و حجم بارش). مسیر صعود را به جای تنگه از روی یال انتخاب کنید. در این صورت قبل از برنامه، اطلاعات صعود از روی یال را بدست آورید و یا با راهنمای کار بلد وارد منطقه شوید.

***

چشمه‌های مسیر:

1- چشمه پایین روستای واریش، نزدیک دره. این چشمه در مسیر صعود نیست و در زمستان هم معمولا آب ندارد.

2- شیر آب داخل مسجد جامع واریش. اگر مسجد باز باشد و فقط در زمستان میتوانید روی آن حساب کنید. در فصول گرم به علت کمبود آب، این شیر نیز آب ندارد.

2- چشمه های واقع در مسیر کنار رودخانه، قبل از سرچشمه. دو یا سه چشمه به فاصله چند دقیقه از هم در این بخش از مسیر قرار دارد که نشانه خاصی ندارند. این چشمه ها نیز در زمستان یا مخفی اند یا بی آب.

3- چشمه آبی نیز در دشت پهنه سار و کنار بقعه بی بی زرین قمر قرار دارد که برای صعود به قله پهنه سار می شود روی آن حساب کرد. از قله چشمه شاهی تا این چشمه حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه راه است.

* در کل برای صعودهای زمستانی در این مسیر، حتما آب از منزل بردارید که روی هیچکدام از چشمه های مسیر نمی توانید حسابی باز کنید.

------------------------------------------------

پی نوشت، 93.08.17:

(پاسخ به کامنت آقای کندری)

سلام دوست گرام

در مورد قله پهنه سار:

بله همانطور که فرمودید در مورد نام و موقعیت قله های پهنه سار و چشمه شاهی اختلاف نظر هست و شاید نشود با قطعیت گفت که حق با کیست اما آنچه که من به آن اعتقاد دارم (طبق نقشه توپوگرافی ضمیمه، تحقیقات بنده و نظر اکثریت کوهنوردان و گزارشات منتشر شده در اینترنت) این است که:

به ترتیب از شمال به جنوب:

قله کرکوه (3146 متر)، قله پهنه سار (3375 متر) و قله چشمه شاهی (3270 متر) است.

یعنی از سنگان که صعود می کنید، پهنه قله سار نزدیکتر و چشمه شاهی دورتر است.

نکته: قله ای که در غرب قله چشمه شاهی وجود دارد و تقریبا هم ارتفاع با آن است، یک قله فرعی است که در نقشه اصلا نشان داده نشده. این همان قله ای است که در گزارش ذکر کردم توسط یکی از گروهها تابلو قله پهنه سار به اشتباه روی آن نصب شده!

- نقشه توپوگرافی ضمیمه گزارش شد.

-------------------------------------------------------------

نقشه توپوگرافی قله های منطقه:

 

تصاویر برنامه:

 

 

 

 

 

 

 

/ 8 نظر / 161 بازدید
محمد

درود بر نيماي عزيز سپاس از راهنمايي و همراهيتون به اميد ديدار [گل]

نسیم

نیما، به قیافه ی گزارش نویسیت می خوره که "عضو ناظر بیرونی" خودتی! سریع بیا اعتراف کن! D:

نازنین

ســــــــــــلام عــــــــزیـــــــــــز خــــــــــــــوبـــــــــــــــی عزیز دعوتت میکنم به کهکشانی ها میای؟ بیا و حتما عضو شو تا با هم کلی خوش بگذرونیم... بیا هاااا اذیت نکن باشه بای تا های عزیز

آتیه

سلام فکر کنم ارتفاع قله فرعی رو در قسمت نکات مفید اشتباه نوشته اید! باید 3360 متر باشه.البته بنظرم قله فرعی نیست چون سنگ چین و تابلو و جان پناه دیواره دار داره.شایدم چشمه شاهی اصلی همینه.

آتیه

درود بر شما آقای نیما جسارت مرا می بخشید.در واقع من در گزارشها از اطلاعات مفید وبلاگ شما بسیار استفاده کرده ام.مخصوصا در گزارش ده واریش به پهنه حصار. نمی دانم وقتی ارتفاع خود ده واریش 2250 مترست قله فرعی 2360 متر کدام قله مورد نظر شماست.قله مورد نظر شما روی دیواره رشته کوه پهنه حصار هست؟ من قله پهنه حصار را چند سال پیش و از طرف آبشار سنگان یکبار صعود کرده بودم و البته تاجان پناه ادامه ندادیم.در برنامه سوم خرداد پهنه حصار را که بالا آمدیم به سنگ چینی کوچک رسیدیم و بعد بطرف دشت سرازیر شدیم.در تعطیلات خرداد یکبار دیگر ده واریش به پهنه حصار را رفتیم .از گردنه رد نشدیم.کمی دست به سنگ شدیم(هنوز گزارشش را روی سایت نگذاشته ام ) و این بار اول به جان پناهی با دیواره بلند همراه با تابلویی ناخوانا و کمی جلوتر به سنگ چینی بلند و مشخص رسیدیم.فکر می کردم منظور شما از قله فرعی تابلو دار این قله بوده. بهرحال می بخشید.من نمی دونم بالای این پهنه حصار چندتا سنگ چین و بادگیرو تابلو هست؟!؟[خجالت] ولی بنظرم همشون باید بین 3300 تا 3400 ارتفاع داشته باشن. خوشحالم که بهانه ای پیش اومدبراتون کامنت بذارم[لبخند]و ممنون از وبلاگ عالیتون

آتیه

ممنون از شما موفق و موید باشید[گل]

كندري

اي ول به همت همگي شما كوهنوردان عزيز آقا منو هم از سر در گمي نجات بديد خدا نجات خيرتون بده انشالله قله پهنه حصار در كتاب علي مقيم 3375 متر ذكر شده مسير صعودش هم از روستاي خور و همچنين از روستاي سنگان اعلام شده با توجه به اين كه از هر كدام از اين دو روستا صعود كنيم به قله پشتي ساختمان بي بي زرين قمر ميرسيم ميشه استنباط كرد كه همون قله پشتي ساختمان بيبي پهنه حصار هست . قله چشمه شاهي هم ذكر شده از سمت سنگان در قسمت شمالي پهنه حصار قرار داره . زماني كه از سنگان صعود ميكنيم روي زين اسبي قرار ميگيريم كه سمت راستش چشمه شاهي و سمت چپش به پهنه حصار ختم ميشه . حال اينكه شما قله جنوبي پهنه حصار كه مقابل ساختمان بي بي زرين قمر هست رو چشمه شاهي عنوان كرديد. كه گروه نفت فلات قاره هم تابلويي روش نصبيدن كه نوشته پهنه حصار 3400 متر. ما كندري ها اين قله رو به اسم پشته بند ميشناسيم . ارتفاعش رو هم با جي پي اس گارمين 3150 به دست آوردم.حالا جون برو بچ گروهتون منو ازز گمراهي و ضلالت نجات بديد كدوم پهنه حصاره كدوم چشمه شاهي ارتفاعشون چقدره . تو نت به وبلاگهاي زيادي بر ميخوريم يكي گفته 3850 يكي گفته 3650 يكي ميگه 3450 و .... شايد

بابا كوهي

احتمالا ارتفاع قله پهنه حصار در روزها و صعود هاي مختلف متغيره [نیشخند] شما زياد خودشو ناراحن نكن كوهه ديگه يكي زياد بهش فشار مياد فكر ميكنه 3800 متره يكي كمتر فشار متحمل ميشه ميگه 3400 يكي هم اصلا بهش فشار نمياد ميگه 8884 متره[قهقهه] يكي هم جي پي اسش خرابه ميگه 3000 متر پايين تر از آبهاي آزاد جهان[زبان] خلاصه كه اين بچه ما از بچگي هر كي به يه اسمي صداش ميكرد . سخت نگيريد . همشون پهنه حصار هستن به معناي حصار يا ديواري كه پهن هست[ماچ]